Montáž dřevěné fasády

Fasádní palubky montáž

Fasádní dřevěné obkladyu se nedělají na perodrážku, ale dávají se s mezerou nebo vedle sebe. Tyto palubky modřínové z modřínu mají rezervu prostoru, které je zapotřebí kvůli expanzi změn vnějších teplotních podmínek a zachování stability celkové konstrukce. Dřevěné fasády montáž předpokládá dvě metody: zavřené a otevřené uchycení.

Sibiřský modřín, který má šikmý profil, zachovává mezery pro ventilaci, přičemž ukrývá spoje. Tento profil má v sobě výhody klasické palubky a hoblovaného prkna.

Dřevěná fasáda ze sibiřského modřínu má delší dobu užívání než palubka. Pravidelná a správná peče, která zahrnuje nátěr fasády olejem každé 2 roky, zajišťuje zvýšenou dobu životnosti dřevěné provětrávané fasády.

Dřevěné obklady na stěny mají velkou dobu životnosti. Závisí to hlavně na hydroskopičnosti. Průměrně může sibiřský modřín posloužit více než 20 let. Nejvíce populární šikmý profil má rozměry 20 x 95 x 5700 mm. Od jiných druhů dřevoviny se liší texturou a odolností proti opotřebování.

Sibiřský modřín se také používá jako dřevěné fasádní obklady. Dřevěné obklady fasád ze sibiřského modřínu mají v případě kompletního obložení vizuální efekt domu ze dřeva.

Další výhodou je, že palubky fasádní se vyrábí na automatických strojích, které zajišťují jejích ideální geometrii. Navíc, rhombus ze sibiřského modřinu má dvě pohledové strany, proto se vždycky dá vybrat jinou, v případě že jedna z nich byla poškozena.

Provětrávaná dřevěná fasáda jak na to?

Montáž může být provedena jak na rošt, tak i na zeď budovy. Druhá možnost je nejvhodnější řešení pro dřevěné stavby, pokud je potřeba zpevnit stěny. Podíváme se, jak se dřevěná fasáda instaluje na dům:

  1. Po obvodu domu namontujeme podkladový rošt, svislé naváděcí latě se připevňují k rohům domu a pak se pokračuje v rovnoměrných odstupech do středu stěny. Na zeď jsou upevněny pomocí hřebíků nebo vrutů. Jako naváděcí mohou být použity také kovové vývody nebo dřevěné trámy.
  2. Ve vodorovném směru navádění nepotřebujeme, protože jako příčná žebra budou fungovat samotné obkladové palubky. Je tedy nutné, aby byly umístěny rovnoběžně se svislými trámky. Poté můžeme mezi stěnu a dřevo umístí hydroizolační materiál.
  3. Zateplovací prvek se vloží do mezer mezí trámky.
  4. Pak se instalují obkladové palubky. Podle toho o jaký druh jde, může montáž obsahovat klasické uchycení vruty a hřebíky na viditelných místech obkladových prken, anebo připevnění neviditelným (skrytým) způsobem. Výrobci poskytují různé instrukce pro montáž podle typu výrobků
  5. Po dokončení obkladu fasády je potřeba ošetřit modřínové palubky speciálními systémy. V případech, kdy je to nutné, se panely opatřují základem a natírají barvou.

Za 5 let měly by být dřevěný obklad obnoven antibakteriálním a dalším ochranným nátěrem.

fasadni-palubkydrevene-fasadaodvetravane-fasadymontaz-drevene-fasady